Tinkamas ir komfortiškas apšvietimas interjere neabejotinai užima svarbų, o dažnu atveju ir lemiamą vaidmenį žvalesnei mūsų nuotaikai bei geresnei gyvenimo kokybei. Daugelis mūsų, rinkdamiesi šviestuvus, neatkreipiame dėmesio į svarbiausius šviestuvų techninius parametrus ir pasiklystame dideliame informacijos sraute. Ekspertas Jums padės atkreipti dėmesį į svarbiausius kriterijus, renkantis apšvietimą.

Šviestuvo/lemputės spalvinė temperatūra (Kelvinai)

Labai svarbus akcentas, renkantis šviestuvus, yra jų skleidžiama spalvinė temperatūra arba trumpai tariant – šviesos spalva. Ar žinojote, kad šviesos šaltinių skleidžiama spalvinė temperatūra turi didelę įtaką mūsų nuotaikai ir bendrinei savijautai? O galbūt esate pastebėję, kad skirtinguose interjeruose vyraujant skirtingoms spalvoms bei paviršiams, tas pats šviesos šaltinis gali sukurti visai kitą efektą? Būtent šiuos skirtumus apžvelgsime šioje straipsnio dalyje.

Populiariausias spalvinės temperatūros klasifikavimas yra:

Itin šilta, geltona spalva, atitinkanti 1000-2600K spalvinę temperatūrą. Žemoje spalvinėje temperatūroje vyrauja itin šilti, raudoni tonai, primenantys šiltą žvakių liepsnos šviesą ir yra tinkami romantiškai, jaukiai nuotaikai kurti. Tokia spalvinė temperatūra populiari įvairiuose restoranuose bei poilsio zonose. Jaukumu savo namus galite užpildyti ir Jūs, pasirinkdami mūsų siūlomas vintažinio stiliaus lemputes: Itin šiltos spalvinės temperatūros Vintažinio stiliaus lemputės

Šiltai balta spalva, atitinkanti 2700-3800K spalvinę temperatūrą. Į šią kategoriją patenka itin populiari ir daugelyje gyvenamųjų bei komercinės paskirties interjerų naudojama 3000K spalvinė temperatūra, kurioje vyrauja mišrūs geltonos ir baltos spalvos tonai. Niekada nesuklysite pasirinkę šios spalvinės temperatūros atspalvio šviestuvus: šviesos šaltinių skleidžiama šviesa neerzins, o namų erdvės užsipildys jaukumu. Šios spalvinės temperatūros šviestuvų asortimentas yra plačiausiais, tad lengvai galėsite derinti įvairaus tipo bei skirtingų gamintojų šviestuvus vienoje erdvėje: Šiltai baltos spalvinės temperatūros šviestuvai

Šaltai balta, natūralios dienos šviesos spalva, atitinkanti 4000-5000K šviesos spektrą. Šią spalvinę temperatūrą sudaro balti tonai ir ji idealiausiai tinka komercinės paskirties prekybinėms, administracinėms, gydymo bei mokslo įstaigoms, taip pat ši spalvinė temperatūra populiari lauko/parkų/gatvių apšvietime. Ši spalvinė temperatūra skatina darbingumą ir našumą. Ji yra artimiausia natūraliai dienos šviesai, todėl dažnai ji yra mėgiama vonios bei virtuvės erdvėse. Šiai kategorijai priskiriamus šviestuvus galite rasti: Šaltai baltos spalvinės temperatūros šviestuvai

Itin šalta, melsvą atspalvį turinti spalvinė temperatūra, atitinkanti 6000-10000K. Šioje spalvinėje temperatūroje vyrauja mėlyni tonai ir ji yra naudojama specialios paskirties objektuose, tokiuose kaip akvariumai, įvairūs šaldytuvai, dažų, drabužių bei odos gamyklos, įvairios laboratorijos. Taip pat ši spalvinė temperatūra populiari augalininkystėje: Itin šaltos spalvinės temperatūros šviestuvai

 

Šviestuvo/lemputės skleidžiamas šviesos srautas (Liumenai)

Tai žmogaus akiai matomo šviesos srauto matavimo vienetas ir būtent šiuo matavimo matu reikėtų vadovautis planuojat patalpos apšvietimą. Aptariant šį, labai svarbų, šviestuvų ir lempučių kiekybinį parametrą, būtina paminėti techninį paviršiaus apšvietimo matavimo vienetą – liuksą. 1 liuksas - tai paviršiaus apšvieta, kurią sukelia 1Lm šviesos šaltinis, krintantis į 1 m² ploto paviršių. Svarbu suprasti, kad liumenas – tai šviesos šaltinį charakterizuojantis matavimo vienetas, o liuksas – apšviečiamą paviršių charakterizuojantis vienetas. Taigi, paviršiaus apšviestumui įtakos turi ne tik liumenų skaičius, bet ir šviesos šaltinio skleidžiamas šviesos kampas bei atstumas nuo šviesos šaltinio iki paviršiaus, kurį norima apšviesti. Tiksliam patalpų apšvietimo skaičiavimui galima pasitelkti apšvietimo modeliavimo programas. Itin tikslus tokių reikšmių skaičiavimas svarbus tokiose patalpose kaip erdvūs biurai, parduotuvės, dirbtuvės, didelio tūrio sandėliai ir pan., tačiau apibendrintai ir nesudėtingai savo namų apšvietimą galime apskaičiuoti ir be papildomų programų pagalbos.

Apšvietimo poreikis tiesiogiai priklauso nuo projektuojamos patalpos tipo bei esamo  ploto. Pavyzdžiui, virtuvėje, vonios kambaryje ar darbo zonoje reikalaujamas liumenų srautas bus didesnis, lyginant su poilsio bei miegamojo erdvėmis. Žemiau matomoje lentelėje pateikiame standartinį rekomenduojamą liumenų skaičių konkrečiai erdvei apšviesti, tad norint apskaičiuoti bendrą liumenų skaičių, reikalingą tikslingai apšviesti tam tikrą erdvę, reikėtų patalpos plotą padauginti iš tai zonai rekomenduojamo liumenų skaičiaus.

Ekspertas pataria: niekada nesuklysite pasirinkdami optimalų ir daugeliui patalpų tinkantį 300 liumenų/1 m² apšviesti reikalingą šviesos srautą. Atminkite, kad šie skaičiai yra rekomenduojami esant standartinėms sąlygoms: jei Jūsų interjere vyrauja ypatingai tamsūs tonai, rekomenduojama pridėti papildomai apie 100 liumenų/1 m², o jei Jums patinka, kad kambaryje būtų ypatingai ryškus apšvietimas, galbūt norėsite pridėti dar 10-20% prie rekomenduojamų skaičių. Geriausias sprendimas yra rinktis didesnio ryškumo/galingesnį apšvietimą, o šviestuvų valdymui naudoti išmanias šviestuvų intensyvumo reguliavimo sistemas arba dimerį – šviesos srautą reguliuojantį jungiklį, kad turėtumėte galimybę šviesos intensyvumą sumažinti/padidinti pagal esamą poreikį. Taip pat svarbu paminėti, kad ne visi šviestuvai ar lemputės turi tokią galimybę. Mūsų elektroninėje parduotuvėje konkrečios prekės aprašyme arba bendrinėje paieškos lango filtracijoje ieškokite charakteristikos: intensyvumo reguliavimas (dimeriavimas).  Taip pat svarbu įvertinti ir šviestuvo difuzoriaus/ gaubtelio šviesos pralaidumą: skaidraus stiklo ar šviesių audinių gaubteliai šviesos praleis daugiau, lyginant su tamsaus audinio ar dūminto/dažyto stiklo gaubtais.

 

Šviestuvo/lemputės skleidžiamas šviesos sklaidos kampas (°)

Jeigu norite apšviesti konkretų objektą, sukoncentruoti šviesą į darbinį paviršių ar išryškinti interjero detalę, reiktų rinktis siauro apšvietimo kampo lemputę ar šviestuvą. Jeigu siekiama tolygiai apšviesti patalpas, labiausiai tiks plataus apšvietimo kampo šviestuvai. Be to, pasirinkę platesnį apšvietimo kampą patalpoje išvengsite šešėlių. Tose zonose, kur skaitote, dirbate, ruošiate maistą, rekomenduojama rinktis koncentruoto kampo bei didesniu tankumu išdėstytus šviestuvus/lemputes arba didesnio kampo, bet didelio šviesos srauto šviestuvus/lemputes. Žemose patalpose rinkitės platesnio kampo šviesos šaltinius, aukštose patalpose rekomenduotume rinktis siauresnio kampo šviestuvus. Iliustracijoje matysite, kaip skiriasi šviesos pasiskirstymas, naudojant įvairaus kampo (nuo 20 iki 120°) lemputes. Remiantis iliustracija bei paviršiaus apšvietos skaičiavimo sistema, pateiksime pavyzdį, kaip kinta paviršiaus apšvieta (liuksai) ir apšviečiamas paviršiaus plotas, naudojant įvairaus  kampo lemputes, kai kiti parametrai yra pastovūs.

Šie skaičiavimai puikiai iliustruoja, kad renkantis plataus kampo lemputes, vidutinis paviršiaus apšviestumas ženkliai mažėja.

 

Atitinkamai, kuo platesnis šaltinio šviesos kampas, tuo apšviečiamas plotas didėja.

 

Šviestuvo sandarumo klasė (IP)

Renkantis šviestuvą, svarbus ne tik šviestuvo dizainas, šviesos srautas ar spalvinė temperatūra, bet ir jo atitikimas aplinkos sąlygoms, kuriose jis bus naudojamas.

Šviestuvo sandarumo standartas apibrėžiamas 2 raidėmis - IP, o šalia nurodyti du skaitmenys nurodo elektros įrenginio apsaugą nuo kietų kūnų ir skysčių:

1-asis skaitmuo – apsauga nuo išorinių kietųjų kūnų kontakto ir pavojingų dalių patekimo į vidų.

2-asis skaitmuo – apsauga nuo skysčių prasiskverbimo.

 

 

 

 

Ekspertas pataria: jeigu šviestuvas skirtas vidaus patalpoms apšviesti, pvz. koridoriuje, svetainėje, miegamajame ar pan., šviestuvo sandarumo klasė gali būti – IP20. Šviestuvams, kurie bus drėgnose patalpose, pvz. vonioje, taikomi aukštesni reikalavimai – IP44 ar aukštesnės klasės (daugiau informacijos apie reikalavimus vonios kambario apšvietimui rasite kitame mūsų straipsnyje). Lauko šviestuvai, skirti fasadų, parkų, gatvių ar kiemo apšvietimui, turėtų būti IP44 - IP68 sandarumo klasės. Svarbu paminėti, kad lauko šviestuvai būna ne tik geriau apsaugoti nuo vandens purslų ar kietų objektų, bet ir padengti dažais, kurie yra atsparesni UV spinduliams bei krituliams.

 

Šviestuvo mechaninio atsparumo klasė (IK)

Renkantis įvairius lauko šviestuvus, skirtus gatvių, parkų ar komercinės paskirties patalpų apšvietimui, svarbus šviestuvų techninis parametras – mechaninio atsparumo klasė (IK) arba atsparumas smūgiams. IK apsaugos klasės klasifikavimas nurodo, kokia galima maksimali išorinio smūgio energija, kurią atlaikytų šviestuvas. Testas atliekamas smūgiuojant skirtingo svorio kietais objektais, leidžiant juos iš nustatyto aukščio, taip pasiekiant smūgio kinetinę energiją matuojamą džauliais (J). Antivandaliniais laikomi šviestuvai, kurių sandarumo klasė yra 09 ir aukštesnė. Labai svarbu pažymėti, kad aukštą mechaninį atsparumą turintys šviestuvai reikalingi viešoms erdvėms, tuo tarpu gyvenamųjų interjerų/eksterjerų šviestuvams šis kriterijus nėra aktualus.

 

Šviestuvo/lemputės spalvų atkūrimo indeksas (CRI)

Ar Jums yra tekę drabužį ar kitą perkamą daiktą iš parduotuvės išnešti į lauką tam, kad galėtumėte tinkamai įvertinti jo spalvą? Ši straipsnio dalis yra būtent apie dirbtinių šviesos šaltinių gebėjimą perteikti tikrąsias aplinkoje esančių daiktų spalvas. Būtent šviesos šaltinio kokybinis parametras CRI (dar kitaip vadinamas Ra) parodo, kaip šviestuvas/lemputė geba atkurti tikrąją aplinkoje matomų daiktų spalvą ir kuo šis indeksas yra aukštesnis, tuo natūralesnes daiktų spalvas patalpoje mes matome. Ši skalė gali varijuoti nuo 1 iki 100. Gyvenamosiose ir komercinės paskirties erdvėse rekomenduojama ne žemesnė nei 80 Ra skalė, o esant didesnei nei 90 šios skalės reikšmei, turime itin aukštą, dirbtinių šviesos elementų sukuriamą, natūralų daiktų spalvų atkūrimą.

 

Šviestuvo/lemputės skleidžiamos šviesos apsauga nuo akinimo (UGR)

UGR yra šviesos šaltinio/lemputės akinimo indekso apskaičiavimo metodas. Šis matavimo vienetas žymimas nuo 5 iki 40. Šis matavimo vienetas itin svarbus komercinės paskirties, administracinėms bei švietimo įstaigų patalpoms ir būtent šio tipo patalpoms rekomenduojamas UGR lygis turėtų būti mažesnis nei 19. Jei šis indeksas bus didesnis, šviestuvai akins, šviesa „atsimuš“ nuo šviesą atspindinčių paviršių, o tai savo ruožtu trukdys susikoncentruoti į užduotis. Tokia aplinka taip pat gali sukelti galvos skausmą bei varginti akis.

 

Šviestuvo skleidžiama šviesos kryptis (sklaida)

Planuojant interjere/eksterjere naudoti sieninius šviestuvus, pravartu yra žinoti galimas šviestuvo skleidžiamos šviesos krypčių bei sklaidos variacijas. Tai ženkliai palengvintų paiešką bei filtraciją internetinės prekybos gausiame sieninių šviestuvų asortimente. Žemiau išskirsime pagrindinius klasifikavimo tipus.

Tiesioginė sklaida – šiai kategorijai priklauso visi šviestuvai, kurių pagrindinis šviesos srautas yra nukreiptas į Jus. Šiam sklaidos tipui priskiriami šviestuvai su stikliniais bei medžiaginio audinio gaubteliais. Dažniausiai tokio tipo šviestuvai skleidžia didžiausią šviesos srautą, lyginant su kitų tipų sieniniais šviestuvais.

 

 

 

 

Netiesioginė sklaida – ši šviestuvų kategorija skirta sukurti įvairius dekoratyvinius šviesos elementus ir idealiai tinka ieškantiems jaukaus svetainės, koridoriaus ar laiptinės apšvietimo. Pasirenkant netiesioginio šviesos srauto šviestuvus fasado apšvietimui, sukursite jaukų, neakinantį bei stilingą apšvietimą.

 

 

 

Netiesioginė vienkryptė/dvikryptė sklaida – ši kategorija apima šviestuvus, kurie koncentruotu srautu, šviesą skleidžią į viršų ir į apačią arba tik viena iš šių krypčių. Tokio tipo šviestuvai gali sukurti įspūdingą šešėlių žaismą bei idealiai tinka fasadų apšvietimui.

 

 

 

Fiksuota/keičiama kryptis – šiai šviestuvų kategorijai priskiriami visi fiksuoto arba reguliuojamo korpuso ir koncentruoto šviesos srauto šviestuvai. Keičiamos krypties šviestuvai padės akcentuoti tam tikrus dekoro elementus, paveikslus bei puikiai tiks skaitymui.

 

 

Šviestuvo/lemputės intensyvumo reguliavimas (dimeriavimas)

Šiandieninėje inovatyvioje ir vis labiau modernėjančioje visuomenėje skiriamas itin didelis dėmesys ne tik pačiam apšvietimui, teisingam jo pasirinkimui, bet ir sunaudojamų energijos išteklių optimizavimui. Atsižvelgiant į tam tikrą paros laiką, nuotaiką bei užsiimamą veiklą skiriasi ir reikalavimai apšvietimui, pavyzdžiui, koncentruojantis darbui ar intensyviai gaminant virtuvėje norisi maksimalaus patalpų apšvietimo, tuo tarpu jaukiai vakarojant poilsio zonoje, reikalavimai apšvietimui ženkliai sumažėja. Tad kaip pasirinkti teisingą šviestuvo galingumą?

Ekspertas pataria: kylant abejonėms dėl pasirenkamų interjero šviestuvų intensyvumo, visada pravartu yra rinktis didesnės galios šviestuvą ir esant poreikiui jį prisitemdyti iki komfortiško apšvietimo.

Daugiau informacijos apie šviestuvų intensyvumo reguliavimą (dimeriavimą) rasite kitame mūsų straipsnyje – “Viskas ką turite žinoti apie dimeriavimą”.