Apšvietimo sritis yra viena iš labiausiai per pastaruosius dešimtmečius technologiškai pažengusių sričių. Dar visai neseniai pagrindinis apšvietimo sprendimas buvo „taupiosios" liuminescencinės lempos, o šiandieniniame apšvietimo sektoriuje jau karaliauja LED apšvietimo sistemos. Ne ką mažiau pokyčių yra ir apšvietimo valdymo bei reguliavimo srityje, kuri reikalauja ne tik techninių, bet ir kūrybinių sprendimų, tad kaip nepasiklysti ir pasirinkti geriausią Jūsų aplinkai apšvietimo valdymo būdą? Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausius dimeriavimo būdus, išskiriant pagrindinius jų privalumus bei trūkumus, tačiau prieš tai paneigsime keletą mitų bei išskirsime esminius kriterijus, kodėl šviesos intensyvumo valdymas yra „must have“ ir Jūsų namuose:

„Šviesos niekada nebus per daug” - ar pritarsite šiam teiginiui? O galbūt yra tekę lankytis svečiuose, kuriuose dėl per didelio šviestuvų kiekio Jums ėmė svaigti galva ir pasijutote esantys laboratorijoje ar mažų mažiausiai komercinės paskirties erdvėje? Taip, tai gana dažna problema, su kuria susiduria naujakuriai, kuomet jaudindamiesi, kad naujieji svajonių namai bus tamsūs ir niūrūs, pasirenka didesnį nei reikalingas šviestuvų kiekį. Ir vis tik, ši situacija būtų vertinama palankiai, jei šviestuvai būtų įsigyjami su intensyvumo valdymo galimybe bei sugrupuoti tam tikromis zonomis ar apšvietimo scenarijais.

„Šviesos atspindžiai televizoriuje” – ar ir Jūs esate susidūrę su šiuo diskomfortu, kuomet ramiai vakarojant prie televizoriaus, ekrane atsispindi šviestuvo skleidžiama šviesa ir sukuria tam tikras nematomos zonas televizoriaus ekrane? Šis trikdis gali būti lengvai išsprendžiamas pasirinkus dimeriuojamo tipo šviestuvus ir pritemdžius juos iki minimalaus režimo, kuomet planuojamas jaukus vakaras prie televizoriaus ekrano.

„Diskomfortas akims bei cirkadinis ritmas” – tai glaudžiai tarpusavyje susiję reiškiniai, kuriuos lemia dirbtinių šviesos šaltinių skleidžiama šviesa bei jos intensyvumas. Mūsų cirkadinis ritmas yra glaudžiai susijęs su per dieną gaunamos natūralios šviesos ir dirbtinio apšvietimo kiekiu. Ryte šviesa mūsų smegenims siunčia signalus, susijusius su budrumu, o kai šviesos kiekis naktį sumažėja, signalai persijungia, paskatindami atsipalaidavimą ir miegą. Būtent dėl šios priežasties, ryte ir visos darbo dienos metu, siekiant užtikrinti aukštą produktyvumą, šviesos lygis patalpoje turi būti didelis. Dienai einant į pabaigą, ne tik mūsų organizmas, bet ir mus supanti aplinka turi būti “perorientuota” į miego režimą, o vidaus šviestuvai pritemdyti iki nejautraus akims apšvietimo lygio.

„Pirmiau įsigysiu šviestuvus, o vėliau esant poreikiui juos dimeriuosiu“ - tai gana dažna klaida, su kuria susiduria naujakuriai, tikėdamiesi, kad bet kada ir bet kuriuos šviestuvus galima „paversti“ dimeriuojamais. Namų įsirengimo etape labai svarbu yra apsvarstyti ar norėsite ir/ar kokiu būdu valdysite savo namų apšvietimą. Jei pasirinksite šviestuvus su jau integruotu LED šaltiniu, svarbu įvertinti ar šie šviestuvai turi intensyvumo reguliavimo opciją ir jei taip, kokiu būdu ji yra valdoma, nes skirtingi dimeriavimo būdai yra valdomi skirtingais priedais (skirtingi jungiklių tipai, bevieliai nuotoliniai pulteliai, mobiliosios programėlės ar specialūs valdymo įrenginiai). O jei namuose jau yra įdiegta šviestuvų valdymo sistema bei integruoti specialūs jungikliai, svarbu, prieš perkant šviestuvus įsitikinti ar šie gaminiai palaiko Jūsų turimą intensyvumo valdymo būdą. Žinoma, pirminis teiginys turi išimtį, kuomet įsigyjamas šviestuvas su keičiamomis lemputėmis. Tokius šviestuvus esant poreikiui išties galima „paversti“ dimeriuojamais, komplektuojant dimeriuojamas lemputes ir jų intensyvumą valdant per tam skirtą jungiklį.

„Jei nuolat keisiu šviestuvo intensyvumą – šviestuvas naudos daugiau energijos išteklių ir greičiau suges“ - tai yra visiška netiesa, nes LED šviesos šaltinio pritemdymas ženkliai prailgina šviesos šaltinio tarnavimo laiką ir nusidėvėjimą, o pritemdomų šviestuvų naudojimas instaliacijoje tiek gyvenamosiose, tiek pramoninėse ir komercinėse patalpose yra dažniausiai paplitęs būdas, stengiantis sumažinti eksploatacines išlaidas ir energijos išteklių suvartojimą, o apšvietimas, atsižvelgiant į atliekamą veiklą, paros laiką bei mūsų pačių nuotaiką yra naudojamas efektyviai.

„Nežinau kaip pasirinkti šviestuvo galingumą bei kokio galingumo dimerį įsigyti” - galbūt ir Jūs susidūrėte su šia problema, ieškodami šviestuvų savo erdvei? Siekiant tinkamai įvertinti kiekvienai patalpai reikalingą šviesos srautą ir pasirinkti tinkamus šviestuvus, visada pravartu yra kreiptis į šios srities profesionalus, tačiau jei nutarėte apšvietimu pasirūpinti patys, rekomenduotina rinktis galingesnius, tačiau dimeriavimo galimybę turinčius šviestuvus. Taip pat, atsižvelgiant į įsigyjamų šviestuvų galią bei dimeriavimo būdą, įvertinkite, kokio tipo bei galios šviesos reguliatorius (dimerius) naudosite. Reikėtų įvertinti dimerio apribotąją galią, pavyzdžiui, įsigijus 20 - 100 W galingumo dimerį, jei šviestuvo galia bus mažesnė nei apatinė šviesos reguliatoriaus (dimerio) galia, tokios linijos reguliuoti nebus įmanoma, reguliavimas neveiks, analogiška situacija kartosis, jei šviestuvas bus galingesnis nei 100W dimerio galia. O tai dažnas atvejis naudojant LED šviestuvus. Rinkoje šiuo metu yra siūlomi dimeriai iki 1000W galingumo, tačiau jei reikia didesnės galios, pvz įvairiose administracinėse ar komercinės paskirties erdvėse - papildomai naudojami stiprintuvai.

Žemiau straipsnyje aptarsime paplitusius dimeriavimo būdus išsamiai nenagrinėdami techninių niuansų, bet išskirdami tik esminius jų skirtumus, privalumus bei trūkumus.

 

TRIAC

Tai labiausiai paplitęs šviestuvų gamybos technologijoje naudojamas intensyvumo valdymo tipas. TRIAC reguliatoriai, žinomi kaip fazinės moduliacijos reguliatoriais, todėl jo funkcionalumas leidžia šį valdymą naudoti įvairiuose apšvietimo gaminiuose. Taip pat TRIAC dimeriavimas pasižymi dideliu efektyvumu, tikslumu, lengvu ir kompaktišku dydžiu bei lengvu valdymu, o, lyginant su kitais dimeriavimo būdais rinkoje, TRIAC valdymas užtikrina nedideles montavimo išlaidas, kadangi nereikalauja specialios elektros instaliacijos. Visas valdymas realizuojamas naudojant tradicinius elektros kabelius.

Visi garsiausi jungiklių gamintojai, tokie kaip “Jung”, “Liregus”, “Legrand” ir kiti, gali pasiūlyti įprastus TRIAC dimerius, montuojamus vietoj jungiklio.  Paveikslėlyje nr. 1 (->) matysite įprastą rotacinį triac dimerį (Jung 1731 DD), kurį mūsų elektroninėje parduotuvėje rasite čia.

Be įprastų dimerių, TRIAC intensyvumo valdymą galima įdiegti papildomai komplektuojant mūsų rekomenduojamą valdiklį.

Šio valdiklio privalumas tas, kad jį galima montuoti tiek instaliacinėje dėžutėje už jungiklio, tiek prie šviestuvo, tiek kitoje numatytoje vietoje, tačiau svarbu, kad instaliacinėje grandinėje valdiklis būtų tarp šviestuvo ir jungiklio. Intensyvumo valdymas atliekamas atšokančio (skambučio) jungiklio arba Wi-fi būdu veikiančios mobiliosios programėlės pagalba.

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiuo būdu dimeriuojamus šviestuvus galite rasti: TRIAC DIMERIUOJAMI ŠVIESTUVAI

 

PUSH DIM

Push-Dim valdymas paremtas tuo, kad šviestuvas, maitinimo šaltinis ar priedėlis gali būti valdomas atšokančio jungiklio pagalba. Trumpu paspaudimu įjungsite arba išjungsite šviestuvą. O ilgu paspaudimu intensyvumą didinsite arba mažinsite. Pagrindinis tokio dimeriavimo būdo privalumas toks, kad nereikia pirkti brangių dimerių ar kitų valdiklių. Užtenka įsigyti atšokantį (skambučio tipo) jungiklį, kurio dizainas bus suderinamas su paprastais jungikliais, nes jis skiriasi nuo paprasto jungiklio tik tuo, kad mechanizmo viduje turi spyruoklę. Kitas šio valdymo privalumas yra tai, kad reguliuoti intensyvumą bei įjungti ir išjungti šviestuvus galėsite iš keleto vietų (žr. paveikslėlį nr. 2). Taip pat galima su vienu atšokančiu jungikliu valdyti kelis įrenginius vienu metu (žr. paveikslėlį nr. 3). Visas valdymas atliekamas šviestuve ar valdiklyje. Šio valdymo tipo šviestuvus galite rasti čia: PUSH-DIM ŠVIESTUVAI

LED juostų transformatoriai: 12V PUSH DIM MAITINIMO ŠALTINIAI  ir  24V PUSH DIM MAITINIMO ŠALTINIAI

                                              Paveikslėlis nr. 2 Push-Dim valdymas iš kelių vietų. Osram Digital Systems nuotr.

                                   Paveikslėlis nr. 3 Push-Dim valdymas keleto įrenginių su vienu klavišu. MLP light nuotr.

 

TUYA/ZIGBEE

Modernus ir lengvai įgyvendinamas apšvietimo valdymo būdas - tai Tuya ir/ar Zigbee protokolais veikiantis bevielis išmanus valdymas. Savo funkcionalumu, įrenginių gausa bei valdymo paprastumu, atitinka net pačių išrankiausių vartotojų poreikį. Žemiau išvardinsime priežastis, kodėl verta rinktis būtent Zibgee / Tuya:

- Pagrindinis valdymas atliekamas mobiliųjų telefonų ir/ar kitų išmanių prietaisų pagalba, o supaprastintas valdymas galimas įvairių išmanių jungtukų pagalba, kuriems dažnu atveju nereikalingas maitinimas;

- Sistema prieinama tiek iOS, tiek Android operacinėmis sistemoms;

- Įvairių valdiklių pagalba galima prijungti bene visus elektrinius įrenginius, nepriklausomai nuo jų instaliavimo būdo, tai reiškia, jog sistemoje gali dalyvauti tiesioginio 220-240V maitinimo įrenginiai, elektriniai prietaisai jungiami nuo kištukinio lizdo bei įvairūs bevieliais pulteliais valdomi įrenginiai;

- Mobiliosios programėlės pagalba galėsite sekti ne tik elektros suvartojimą, bet ir turėsite neribotas galimybes individualizuoti namus pagal savo poreikius, t.y. kurti įvairius apšvietimo bei kitų prietaisų veikimo scenarijus, juos grupuoti, automatizuoti jų veikimo laiką, atsižvelgiant į paros, meteorologinius, balso ar asmeninius nustatymus;

- Tuya/Zigbee protokolu galėsite ne tik reguliuoti šviestuvų intensyvumą, bet ir keisti jų spalvinę temperatūrą. Raminanti ir jauki ar ryški ir energizuojanti? Pasirinkite norimą spalvą iš išties plačios spalvinės temperatūros paletės ir sukurkite vakarėliui ar ramiam filmui su šeima tinkančią nuotaiką;

- Globalus vientisos sistemos ir tuo pačiu personalizuotas prietaisų valdymas, kurio pagalba norimą apšvietimo lygį gali susikurti kiekvienas vartotojas atskirai;

- Nuotolinis prietaisų valdymas, užtikrinantis saugumą bei suteikiantis galimybę patikėti rutinines užduotis ir pasikliauti automatiniu programavimu ar prietaisų valdymu savo telefone net ir nebūnant namuose;

- Nereikia specialių programavimo ar kitų žinių: visos komandos realizuojamos intuityviu ir patogiu valdymu.

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiuo protokolu veikiančius šviestuvus bei įvairius sistemos priedus galite rasti:

ZIGBEE/TUYA ŠVIESTUVAI IR PRIEDAI

IŠMANI ZIGBEE MAGNETINĖ ŠVIESTUVŲ SISTEMA

Paveikslėlis nr. 4. (->) Išmani Zigbee valdymo panelė

 

 

 

NORDLUX „SMART“

                                                                       Paveikslėlis Nr. 5 Nordlux Smart Light ekosistema.

Tam tikri šviestuvų gamintojai dažnai turi savo vidines išmanias šviestuvų valdymo sistemas, kurias integruoja į savo kuriamus šviestuvus. Vienas iš tokių yra danų šviestuvų gamintojas „Nordlux“ ir jo sukurta „Smart“ išmanaus valdymo sistema, veikianti bevieliu būdu per „Nordlux Smart“ mobiliąją programėlę. Programa yra prieinama tiek iOS, tiek Android operacinėmis sistemoms bei yra suderinama ne tik su mobiliaisiais įrenginiais, bet ir su planšetiniais kompiuteriais. Naudodami šią programėlę galėsite grupuoti savo Nordlux Smart šviesos šaltinius, keisti šviestuvo spalvinę temperatūrą ir ryškumą, naudoti laikmačio funkciją ir pasirinkti iš anksto sukurtus apšvietimo scenarijus. Sąranka yra greita ir paprasta, o valdyti galėsite net iki 50 produktų.
Įsigijus Nordlux Smart Bridge išmanią valdymo sąsają, apšvietimo valdymo galimybės bus dar labiau išplėstos: papildomai įdiegtas atostogų režimas, padidinantis saugumą, planavimą ir laikmatį, bendrinimą nustatymuose, valdymą balsu su Amazon Alexa arba Google Home ir apšvietimo valdymą, kai esate toli nuo namų. Ši sąsaja taip pat leidžia naudoti du papildomus produktus: „Nordlux“ išmanųjį nuotolinio valdymo pultą bei „Nordlux“ išmanųjį judesio daviklį.
Naudodami „Nordlux“ išmanųjį nuotolinio valdymo pultą nebepriklausote nuo to, ar šalia yra išmanusis įrenginys, nes nuotolinio valdymo pultas leidžia sugrupuoti kelis išmanius įrenginius pagal patalpas ar kitus spalvų tonų bei intensyvumo valdymo scenarijus ir valdyti šias grupes vienu mygtuko paspaudimu. Nuotolinio valdymo pultas gali veikti ir kaip sieninis jungiklis su galimybe pritvirtinti prie sienos magnetinį pagrindą.
„Nordlux Voice remoter“ suteikia galimybę išmaniųjų namų sistemas valdyti balsu: integravę gerai žinomą „Smart Home“ sistemą („Google Home“ arba „Amazon Alexa“) į „Nordlux Smart“, gausite geriausią patirtį. Pasakykite įrenginiui ką daryti ir stebėkite, kaip jis keičia jūsų apšvietimą, nepajudindamas nė piršto.
Daugiau apie šią sistemą anglų kalba:
1 STRAIPSNIS
2 STRAIPSNIS

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiuo protokolu dimeriuojamus šviestuvus galite rasti: NORDLUX „SMART"

 

PAKOPINIS PRITEMDYMAS (STEP DIMMING)

Pats paprasčiausias ir papildomų investicijų nereikalaujantis apšvietimo pritemdymo būdas - pakopinis šviestuvų/lempučių pritemdymas. Pritemdyti šviesos ryškumą galite kaip niekada paprastai, tiesiog naudodami standartinį jungiklį sienoje: įjungus šviesą pirmą kartą, šviesa įsijungs pilnu pajėgumu, per trumpa laiką išjungus ir įjungus jungiklį, šviesos intensyvumas sumažės perpus, pakartojus veiksmą dar kartą, šviesos intensyvumas bus minimalus. Pakopinis pritemdymas gali suteikti pranašumą jūsų namams, nes lanksčiai keičiant šviesos ryškumą, galite pakeisti norimą atmosferą bei nuotaiką, bet kurioje patalpoje.

                                                             Paveikslėlis nr. 6. Step-Dimming veikimo iliustracija

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiuo protokolu dimeriuojamus šviestuvus galite rasti: STEP-DIM ŠVIESTUVAI

 

DALI

Skaitmeniniu signalu veikiantis, efektyvus ir sklandus šviestuvų pritemdymo būdas, veikiantis itin tiksliai ir neturintis apribojimų funkcionalumui. Intensyvumo valdymas DALI signalu gali būti naudojamas kaip atskiras sprendimas vienam suderinamam įrenginiui pasitelkiant valdiklius, pavyzdžiui, šį: DALI – PUSH DIM VALDIKLIS arba nedidelei zonai ir tuo pačiu gali būti naudojamas automatizuotam šviestuvų grupių pritemdymui įvairiose erdvėse. Naudodami DALI pritemdymo sistemas galėsite valdyti tiek šviestuvų grupes, tiek atskirus įrenginius.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visi šviestuvai turi DALI maitinimo šaltinius. Taigi, prieš įsigydami šviestuvą turite įvertinti, ar įrenginys palaiko DALI dimeriavimo opciją. DALI valdiklis/jungiklis siunčia komandas į šviestuvus ar maitinimo šaltinius. Tokie valdikliai/jungikliai gali valdyti dešimtis šviestuvų, o naudojant papildomą įrangą, skaičius gali išsiplėsti iki šimtų įrenginių. Naudodami šias apšvietimo valdymo sistemas, galite skaitmeniniu būdu perkonfigūruoti apšvietimo grupes pagal tam tikrus parametrus, net ir atlikus pirminį montavimą. Tokiu būdu dažniausiai apšvietimo valdymas realizuojamas ne tik tradiciniu būdu grupėmis, bet ir scenomis, kai vienu paspaudimu inicijuojama tam tikra apšvietimo scena: pavyzdžiui viena šviestuvų grupė įsijungia 10% intensyvumu, kita 80%, o likusios visai neįsijungia. Toks valdymas suteikia maksimalų komfortą. Taip pat apšvietimas gali būti inicijuojamas ne tik paspaudimais, bet ir remiantis tam tikra logika, integruojant tokią apšvietimo sistemą į protingo namo sistemą. Ši sistema suteikia neribotas konfigūravimo galimybes, tačiau tokios sistemos kaina yra nemaža ir jai reikia specialios instaliacijos bei konfigūravimui reikalingas kvalifikuotas specialistas. Jeigu norėtumėte įsirengti tokio tipo sistemą, mūsų specialistai mielai Jums pagelbės komplektuojant tiek šviestuvus, tiek ir reikalingą įrangą.

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiuo protokolu dimeriuojamus šviestuvus galite rasti: DALI ŠVIESTUVAI

 

0-10 IR 1-10V

Tai vienos ankstyviausių ir paprasčiausių apšvietimo valdymo sistemų, kuomet pritemdymui naudojamas ir valdomas nuolatinės srovės įtampos signalas. Renkantis tokį dimeriavimo būdą, svarbu išvedžioti 5 gyslų jėgos kabelį tarp jungiklio ir šviestuvo (transformatoriaus). Esminis skirtumas tarp šių valdymo protokolų yra tas, kad naudojant 0-10V valdymo signalus, daugeliu atvejų maitinimo šaltinio pritemdymo diapazonas yra ribotas. Jei šviesos srautą galima pritemdyti tik nuo 100 % iki 10 %, turi būti jungiklis arba relė, kuri nutrauktų sistemos maitinimą ir visiškai išjungtų šviesą. Tad dauguma 0–10 V valdiklių siūlo arba įmontuotą linijos įtampos relę, arba išorinę linijos įtampos relę (Paveikslėlis nr. 7).

                                                                              Paveikslėlis nr. 7. 1-10V veikimo schema

Aptariant 1–10 V reguliavimą, esminis minusas tas, kad kiekvienas šviesos šaltinis turi turėti atskirą valdiklį/dimerį (Paveikslėlis nr. 8) ir tai gali kainuoti šiek tiek brangiau nei pritemdymas iš tinklo. Privalumas – sklandus, nuoseklus ir patikimas valdymas, lengvas reguliuojamų šviesos šaltinių skaičiaus didinimas bei pašalinimas iš grandinės. Šis dimeriavimo tipas ypač populiarus komercinės paskirties patalpose, kuomet toje pačioje grandinėje yra didelis šviesos šaltinių skaičius, tačiau gyvenamųjų namų salygomis rekomenduotume 0-10V valdymo protokolą ir jam naudojamus specialius dimerius. Juos turi dauguma populiariausių gamintojų.

                                                                         Paveikslėlis nr. 8. Step-Dimming veikimo iliustracija

Mūsų elektroninėje parduotuvėje, šiais protokolais dimeriuojamus šviestuvus galite rasti: 0-10 IR 1-10V.